آخرین اخبار
theme

خانه » گزارش » ايران كد مانع واردات و صادرات مجدد 65 درصد از كالاها شد

ايران كد مانع واردات و صادرات مجدد 65 درصد از كالاها شد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه ایران کد توانسته است مانع واردات و صادرات دوباره 65 درصد از کالاها شود، گفت: بعيد مي‌دانم دولت تدبير و امید بخواهد اين كار علمي را مورد ايراد قرار دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمسعود میرکاظمی با تاکید بر کار علمی و اصولی ایران کد گفت: با راه‌اندازي ايران كد، از 65 درصد صادرات و واردات مجدد كالاها جلوگيري شد. رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اينكه پیش از  شکل گیری مرکز ملی شماره گذاری کالا و خدمات یا همان ایران کد در وزارت بازرگانی سابق یک خلاء و ضعف در سیستم تجارت و صنعت وجود داشت تصریح کرد: کد ملي کالا از سوی شناسنامه کالاست و از سوی دیگر زبان مشتركی براي شناسایی كالاست كه در تمام مراحل توليد وتوزيع و تجارت نقش آفريني دارد.
وی در تشریح زبان مشترک در ادامه افزود: کالاها با کدهایشان در بنگاه های اقتصادی شناسایی می شوند چرا که کد هر کالا یگانه (یونیک) است. پیش از اجرای طرح ایران کد از خردترین سطح کارگاه های ساخت قطعه تا سطح کلان و ملی هر کالا با نام واحدی قابل شناسایی نبود و ناهماهنگی های بسیاری را به وجود آورده بود.
ميركاظمي با اشاره به اينكه پيش از راه اندازي ايران كد موارد فراواني از آشفتگی در واردات و صادرات كشور وجود داشت خاطرنشان کرد: به عنوان مثال مواردي داشتيم كه برخي از تجهيزات، قطعات يا مواد اوليه در ايران توليد مي شد اما شركت هاي ديگر چون شناختي از آن نداشتند كه چنين شركت‌هايي در ايران وجود دارد، كالاهاي مذكور را خريداري كرده  اما به دليل اينكه نام و كدي نداشتند همان كالا به خارج از كشور مي‌رفت و مجدد توسط شركت‌هاي ديگر ايراني با كد آن فروشنده ثانويه خريداري مي‌شد. مثلا بلبرينگ در ايران توليد مي شد به آلمان مي رفت و در آنجا كد مي‌گرفت مجددا شركت هاي ايراني از همان شركت آلماني همان را مي‌خريدند زيرا اطلاع نداشتند. قبل از راه اندازي ايران كد از اين موارد فراوان داشتيم و حدود 65 درصد از صادرات و واردات به همين منوال انجام مي شد.
به گفته نماينده تهران در مجلس، این تکرار ها توان تولید را می گرفت و در کاهش بهره وری نقش بسزایی داشت و از سوی دیگر در سطح ملی نیز این بی نظمی بر پیکر تولید و تجارت ضربه می زد.
میرکاظمی که در دوران وزارتش بر وزرات بازرگانی طرح ایران کد در سطح ملی اجرایی شد گفت: پس از شکل گیری ایران کد و با کشف زبان مشترک کالاها و تولید کاتالوگ و شناسنامه برای هر کالا تولید کنندگان توانستند یک دیگر را بشناسند. مثلا تولید کننده ای که در جایی از کشور قطعه ای می ساخت و برای تکمیل قطعه نیاز به واردکردن قطعات زیرتر از خارج از کشور داشت با این شبکه یک پارچه سازی اطلاعات توانست به تولید کننده داخلی که قطعات زیرتر را تولید می کند وصل شده و نیاز به واردات کاهش یابد.
او در ادامه تاکید کرد: اگر بتوانيم كد ملي را در كشور توسعه دهيم و تمام كالاها از اين كد برخوردار باشند و سامانه‌اي تشكيل شود كه توليدكنندگان در آن معرفي شوند، با توجه به زبان مشترک، بسياري از واردات كه به دليل نبود شناخت شركت‌هاي واردكننده انجام مي‌شود ديگر تكرار نخواهند شد وبه مراتب  كمك بزرگي به اين مقوله خواهد كرد.
ايده پرداز ايران‌ كد در بررسی سایر مزاياي اين سيستم گفت: مسئله دیگر افزایش بهره وری در بنگاه های تولیدی است. با اجرای ایران کد در سطح شرکتی حجم انبارها كم شده است زيرا يک كالا با نام هاي مختلف در چند محل نگهداري مي شد اما با راه اندازي ايران كد و با كدگذاري كالاها، حجم انباركم شده است، از طرفي كثرت خريد نیز کنترل شده است مثلا بنگاهی که در سطح کشور چند انبار دارد توانسته اشرافی به کل خریدها و نگهداری کالاها  داشته باشد و از یک تولید کننده با یک کیفیت واحد کالای مورد نیاز خریداری می شود.
وی که در زمان وزارتش در وزارت نفت سیستم ایران کد را برای شفافیت و سایر مزایا این سیستم در سطح وزارت نفت اجرای کرد در خصوص سایر مزایای این طرح تاکید کرد: برنامه ريزي انبارها، برنامه ريزي توليد،سهولت شناسايي كالاهايي كه گردش كمتري دارند، سهولت استفاده اطلاعات دقيق تر براي مديريت گمركات از ديگر مزاياي اين سيستم است.
مير كاظمي مي‌گويد: اگر كدهاي گمركات منطبق بر كد ملي باشد مي‌توان اطلاعات بيشتري از توليدات كشور كسب كرد و در مجموع هيچ ايرادي نمي‌توان از ايران كد گرفت. نماينده تهران در پاسخ به اين سوال كه نظرتان درباره مخالف‌هاي ضمني كه به تازگي در خصوص ايران كد صورت گرفته چيست گفت: اگر كسي مخالفتي كند مطمئنا جهل به موضوع دارد و اگر بخواهند ايرادي بگيرند يا سيستم را متوقف كنند بايد بگويم كه هيچ عقل سليمي چنين كاري نمي‌كند. ایران کد امروز در بسیاری از برنامه های دولتی در واردات و صادرات، تولید و توزیع و … نقش اساسی دارد و بنده بعيد مي‌دانم كه دولت تدبير بخواهد اين كار علمي را مورد ايراد قرار دهد.

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق