آخرین اخبار
theme

خانه » گزارش » ايران‌كد دروازه مطمئن ورود صدور كالا

ايران‌كد دروازه مطمئن ورود صدور كالا

اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها را مي‌توان زيرسازي راهي براي عبور اقتصاد ايران به ايستگاه تحول دانست. تجهيز كارگاه راه‌سازي و حتي بخشي زيادي از عمليات را دولت در پاييز و زمستان سال 89 به انجام رسانيده و بهار 90 را به جرات مي‌توان اجراي مرحله هموارسازي و شكافتن موانع و ايجاد تونل براي نزديكتر شدن به ايستگاه تحول دانست.

يكي از شاهراه‌هاي الكترونيكي كردن اقتصاد ايران، از معبر گمركات مي‌گذرد و مطمئن‌ترين مركب براي گذر سالم سريع و پايدار ايران‌كد است. حاصل پياده سازي ايران‌كد در اين حوزه تسخير ساحل نجات اقتصاد ايران و بلكه مقصد تحول اقتصادي است. شايد براي همين يكي از اولويت‌هاي جديد گمرك استقرار ايران‌كد در سامانه‌هاي گمركي و طرح تحول گمرك ايران است كه به گفته مسئولان اين نهاد  بايد با سرعت بيشتري پيگيري شود. اهميت اين موضوع در حكم انتصاب رييس كل اين نهاد نيز پيداست چرا وي در گفتگويي اظهار مي‌دارد: در حکم وزیر اقتصاد آمده اولويت‌هاي كاري من در گمرك ايران در راستاي طراحي  و اجراي هر چه سریع‌تر قانون امور گمركي، برنامه تحول گمركي به عنوان يكي از محورهاي طرح تحول اقتصادي دولت در زمينه تسهيل تجارت، تحقق گمرك الكترونيكي و ايجاد پنجره واحد تجاري و اصلاح نظام اداري است. دولت پس از اصلاح قیمت‌ها در نظر دارد به سراغ اجراي ساير محورهاي طرح تحول اقتصادي برود  كه گمرك ايران يكي از آن‌هاست. دولت می‌خواهد گمرك را به تسهيل كننده تجارت كشور تبديل كند كه در عین حال به عنوان دروازه‌بان کشور دقیق هم باشد. لازمه تحقق اين هدف اصلاح رویه‌های موجود گمركي از طريق الكترونيكي كردن آن است.
ايران كد و کارکردها و استقرار اين نظام در گمركات كمك زيادي به يكسان سازي و روان سازي امور گمركي مي‌كند، اعم از صرفه جويي در زمان و محو و حذف دوباره كاري‌ها. اگر چه حوزه تأثیر گذاري استقرار ايران كد در گمركات بسيار وسيع‌تر از این‌ها است اما حتي هميد دو موردي كه ذكر شد اگر اتفاق بيفتد، به نوبه خود انقلابی در گمرك و اقتصاد ايران پديد خواهد آورد.
دكتر عباس معمار نژاد رييس كل گمركات ايران معتقد است: استقرار ايران كد در گمركات در راستای الكترونيكي كردن گمركات يكي از اولویت‌های مورد نظر است و بايد در تحقق آن تسريع شود. البته قبلاً تلاش‌هایی در این باره صورت گرفته بود اما كافي نبوده است. سامانه‌هایی چون ايران كد كه هدف استانداردسازي اطلاعات و تناظر بخشي به نیازهای اطلاعاتي دستگاه‌های مختلف را دنبال می‌کنند نقش اساسي در طرح تحول اقتصادي دارند و يكي از اصول اين طرح دولت الكترونيك است. لذا گمرك نیز در استفاده از این سامانه و رفع موانع احتمالي فعال شدن آن تسريع خواهد كرد.
دکتر جمشید پژویان کارشناس مسائل اقتصادی در باره ایران‌کد و شناسنامه دار کردن کالاها گفت : اصولاً هر نوع طبقه بندی و کدگذاری برای کالاها اقدام مفیدی است که موجب استاندارد شدن بیشتر کالاها می‌شود .
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اینکه ایران کد موجب مشخص شدن تفاوت و کیفیت کالاها می‌شود افزود : ایران کد با معرفی معیارهای کیفی و شناسایی کالاها موجب معرفی کیفیت برتر می‌شود اما نباید از این سیستم که در حقیقت یک سیستم اطلاع رسانی است انتظار داشت که مشکلات اقتصادی ایران را حل کند.
وی با اشاره به اینکه باید حل مشکلات اقتصادی ایران مستلزم تحولات زیر بنایی است گفت : ایران‌کد نمی‌تواند 100 درصد جلوی قاچاق کالا بگیرد و یا اینکه صادرات را رونق دهد و …. بلکه این سیستم شناسایی و رهگیری کالاها ،است اما شروعی و پایه‌ای بسیار مناسب به شمار می‌رود.
ضرورت توسعه صادرات كالاهاي غير نفتي، حضور ايران در مجامع و بازارهاي منطقه‌ای و بین‌المللی، بهبود وضعيت تجارت داخلي و خارجي و ايجاد آمادگي براي تجارت الكترونيكي، وزارت بازرگاني را بر آن داشت تا اجراي طرح كدينگ ملي كالا را در كشور به طور جدي دنبال كند.
ایجاد زبان مشترک ، سرعت دادن و ایجاد اطمینان در تبادل اطلاعات و دسترسی به آن فراهم آمدن آمار و اطلاعاتی که پیش نیاز فعالیت‌های تصمیم گیری ، برنامه ریزی و سیاست گذاری است، ایجاد سیستم‌های اطلاع رسانی فراگیر در سطح ملی مانند شبکه اطلاع رسانی بازرگانی کشور، جلوگیری از دوباره کاری در طراحی سیستم‌های طبقه بندی از مراحل ابتدایی ، برای سازمان‌ها و مؤسس‌ها تازه تاسیس، انتقال سریع و دقیق اطلاعات مربوط به مراکز تهیه ، تولید ، فروش و بازار کالاها و ارائه آن در محیط وب و تسهیل تجارت الکترونیک، جلوگیری از اتلاف منابع مالی و انسانی که در اثر اشتغال و کارهای یکسان و موازی به وجود می‌آید و نیز کاهش هزینه‌های مبادله، به طور کلی می‌توان گفت کد ملی سبب افزایش بهره وری و کاهش هزینه‌ها خواهد شد. با استفاده از این سیستم و طرح سیستم‌های اطلاع رسانی ، اطلاعات یکسان و به روز می‌شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار تمام مدیران و استفاده کنندگان اطلاعات قرار می‌گیرد.
 
 
 

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق