آخرین اخبار
theme

خانه » گزارش » الزام درج ديتاماتريس بر لوازم الكترونيكي خانگي از دي‌ماه

الزام درج ديتاماتريس بر لوازم الكترونيكي خانگي از دي‌ماه

هشتمين همايش نمايندگان ايران‌كد با محوريت چالش‌هاي ايران‌كد، ديتاماتريس و برچسب رهگيري با حضور جمعي از نمايندگان و كارشناسان ايران‌كد، 19 آذر در سالن اجتماعات مركز ملي شماره‌گذاري كالا و خدمات طي دو نوبت صبح و عصر برگزار شد.

مهندس احمدغلامزاده مديرعامل مركز ملي شماره‌گذاري كالاوخدمات ايران، ابتدا با ارائه گزارشي آماري از عضوگيري و كدهاي ملي به مروري بر برنامه‌هاي نظام ملي طبقه‌بندي و شناسه‌گذاري كالا و خدمات پرداخت. وي در خصوص چالش‌هاي ايران‌كد، وضعيت پاسخگويي شبكه ايران‌كد و عوامل عدم توانايي پاسخگويي به مشتريان را به 2 عامل انساني و ابزاري تقسيم كرد و با ارائه راه‌حل‌هاي خواستار نظرات و پيشنهادات كارشناسان و نمايندگان ايران‌كد شد.
غلامزاده در اين نشست توفيقات ايران‌كد را موضوع ايران‌كد و خريدهاي دولتي در ضوابط بودجه سال جاري، الزامي شدن ايران‌كد براي صدور گواهي استاندارد، كدگذاري تجهيزات رايانه‌اي به استثناء قطعات، درج شماره ايران‌كد بر روي پروفرم‌هاي صادر شده از سوي فروشندگان خارجي براي كالاهاي كه مشمول رعايت اخذ ايران‌كد هستند دانست و تاكيد كرد: از تاريخ 15/10/88 در گروه لوازم خانگي الزام به درج برچسب ايران‌كد منطبق شده با شماره سريال كالا بر روي بسته‌بندي مصرف كننده كالاهاي وارداتي الزامي مي‌شود. همچنين در فاز بعدي درج ديتاماتريس بر روي كالاهاي لوازم الكترونيكي خانگي الزامي شده و كاتالوگ الكترونيكي اين كالاها بايستي همراه با نمايش شماره استاندارد معتبر بين‌المللي و مورد قبول موسسه استاندارد باشند كه شروع اين طرح نيز از تاريخ 15/11/88 خواهد بود.

ديتاماتريس در دنيا،‌ ديتاماتريس در خدمت ايران‌كد
دومين سخنران اين همايش كافي،‌ مدير واحد پژوهش اين مركز سخنان خود را با مقدمه‌اي بر مفهوم ديتاماتريس و كاربردهاي آن شروع كرد. وي توسعه فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي را انقلابي در بحث فروش مطرح كرد كه اين انقلاب خود امروزه به شيوه‌اي سنتي تبديل شده است. وي ديتاماتريس را يكي ازامكان‌هاي فضاهاي ICT خواند و گفت: براي بهبود زنجيره تامين و تسهيل در ارتباطات و همچنين براي داشتن زنجيره تامين با كيفيت و قابل اعتماد بايد بتوانيم سوار بسترهاي جامع‌تري شويم با كساني كه بتوانند سرويس‌هاي در سطح جهان ارائه كنند و در اين شرايط مهمترين محور كساني هستند كه محتوا را در اختيار ما مي‌گذارند. عنوان بهتر ديتاماتريس مي‌تواند extended packaging يا همان بسته‌بندي توسعه يافته باشد. extended packaging امكاني است كه از آن اطلاعاتي فراي محصول بدست مي‌آوريم، آنچه كه روي بسته‌بندي هرگز نمي‌توانيم پيدا كنيم.
باقري، مدير فناوري اطلاعات مركز ملي شماره‌گذاري كالاوخدمات ايران سومين سخنران اين همايش به موضوعات دیتاماتریس و تغییرات پورتال، برنامه‌های جدید مرکز برای توسعه و بهبود ایران‌کد پرداخت.
وي با ارائه توضيحاتي در خصوص سرویس دیتاماتریس ایران‌کد یا مشاهده کاتالوگ محصولات بر روی تلفن‌های همراه گفت: این سرویس بر بستر اینترنت همراه (GPRS)  و موبایل پیاده‌سازی شده است.
همچنين مطالبی را در خصوص وضعیت اپراتور‌های موبایل در کشور شامل همراه اول، ایرانسل و تالیا كه بر اساس پارامتر‌های فنی و هزینه‌ای مقایسه‌ای بین این اپراتور‌ها صورت گرفته است،بيان كرد.
باقري زیرساخت دیگر این سرویس را تلفن همراه و نرم‌افزار‌های موردنیاز برای تصویر‌برداری از دیتاماتریس محصولات عنوان كرد و مثال‌هایی از نرم‌افزار‌هاي كه اين امكان را فراهم مي‌كنند ارائه كرد. سپس به تشریح نقش بازیگران در اجرای خدمات دیتاماتریس ایران‌کد اشاره كرد.
وي گفت: صاحب کالا ضمن دریافت کد‌ملی کالا در ایران‌کد باید درخواست فعال‌سازی این خدمت را برای محصولات خود ارائه كند. مصرف‌کننده نیز با نصب نرم‌افزار لازم و فعال‌سازی اینترنت همراه، قابلیت تصویر‌برداری از دیتاماتریس ایران‌کد را بر روی تلفن همراه خود فعال نماید. این سرویس توسط نمایندگی‌های ایران‌کد به اعضا ایران‌کد و صاحبان کالاها ارائه می‌شود که در این خصوص دستورالعمل‌های لازم برای سرویس‌دهی، تولید دیتاماتریس و چاپ و الصاق آن بر روی محصولات به نمایندگی‌ها ارائه شده است.
باقري در بخش پایاني سخنان خود به تغییرات پورتال اطلاع‌رسانی ایران‌کد از دو بعد محتوایی و امکانات اشاره كرد.

در ادامه اين نشست در نوبت عصر، بصير مدير امور مشتركين به توضيحاتي بر ايران‌كد و ماليات بر ارزش افزوده و تكاليف نمايندگي‌ها در اين خصوص پرداخت.
متقيان نماينده انجمن ذي‌حسابي و مهمان مجموعه ايران‌كد در اين همايش، در رابطه با قرارداد ذي‌حسابي با وزارت بازرگاني در خصوص خريدهاي دولتي گفت: اين قرارداد با سه موضوعيت به شرح ذيل تنظيم گرديد:
1) بررسي قانون‌هاي گذشته دستگاه‌هاي دولتي كه كدام قانون‌ مي‌تواند در جهت تسريع در ايران‌كد راهگشا باشد.
2) تهيه پيش‌نويس قانون يا مصوبه‌اي كه در جهت تسريع خريدهاي دولتي با ايران‌كد كارا باشد.
3) نظارت بر ذي‌حسابي‌ها در خصوص اقداماتي كه بايد صورت پذيرد.
وي افزود: با اصلاح ضوابط اجراي بودجه سال 88 دستگاه‌هاي دولتي موظف شدند خريدهاي متوسط و بزرگ خود را با ايران‌كد انجام دهند. در ادامه اين طرح طي بخشنامه‌اي به تمام دستگاه‌هاي دولتي ابلاغ شده كه ذي‌حسابي بايد كارايي اين طرح را بررسي و تجريه تحليل كند كه آيا بايد مكانيزم ديگري جايگزين شود يا همين بند كفايت مي‌كند.
در ساعات پاياني اين همايش نمايندگان به طرح نظرات و ديدگاه‌هاي خود پرداخته و مشكلات، موانع و راه‌كارهاي خود را با مديرعامل مركز در ميان گذاشتند.
در خاتمه احمدغلامزاده به جمع‌بندی مباحث مطروحه پرداخت و از تداوم این  قبیل نشست‌ها  در آینده خبر داد.

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق