آخرین اخبار
theme

خانه » اخبار » طرح جديد کد رهگيري کالا روي ميز کميسيون اقتصادي دولت

طرح جديد کد رهگيري کالا روي ميز کميسيون اقتصادي دولت

جانشين «ايران کد» و «شبنم» در راه است

قائم مقام وزير صنعت، معدن و تجارت از تدوين آيين‌نامه‌هاي طرح جديد شناسه کالا و کد رهگيري با عنوان GS1 خبر داد و گفت: اين آيين‌نامه‌ها در ميسيون اقتصادي دولت براي نهايي شدن در دست بررسي است.

مجتبي خسروتاج در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، درباره آخرين وضعيت طرح کد رهگيري کالا که وزارت صنعت در يک سال و نيم اخير در حال تدوين آيين‌نامه‌هاي آن است، خاطرنشان کرد: به‌دليل اشکالاتي که در سيستم کد شبنم و ايران کد وجود داشت، آن سيستم کنار گذاشته شد و طرح جديد با عنوان GS1 در دستور کار قرار گرفته است. در اين راستا با جلسات مختلفي که با تمام سازمان‌هاي دخيل در اين طرح داشته‌ايم، آيين‌نامه طرح جديد تدوين و براي دولت ارسال شده است که اکنون در کميسيون اقتصادي دولت مطرح و در حال بررسي است.

وي در پاسخ به اين‌ که اين طرح چه مواردي را با چه روندي شامل مي‌شود، گفت: ‌2 آيين‌نامه کد شناسه و کد رهگيري را تدوين کرده‌ايم که کد رهگيري تا حدي کامل‌تر است. بسته به نوع کالا اين کدها ايجاد مي‌شود و لزوما همه کالاها نياز به برچسب ندارد.

gs1

به گفته خسروتاج سيگار يکي از آن کالاهايي است که در سيستم جديد يک کد ديجيتالي کامپيوتري روي آن نصب مي‌شود و مشخص خواهد شد از چه کشور و از چه ورودي وارد يا توليد شده و روند توزيع قابل پيگيري است.

وي بر اين نکته تأکيد کرد که برخي کالاها از جمله منسوجات و لوازم خانگي حتماً بايد برچسب داشته باشند که متناسب با بسته‌بندي آن، کد شناسه روي آن تعريف مي‌شود و ديگر خبري از برچسب‌هاي فله‌اي و کيلويي نيست.

معاون بازرگاني داخلي وزارت صنعت در توضيح بيشتر طرح گفت: برخي کالاهايي که ورود آن به کشور ممنوع بوده يا در داخل هم توليد نمي‌شود در داخل اين سيستم به گونه‌اي تعريف مي‌شود که مأموران به‌راحتي مي‌توانند کالا را شناسايي و به‌ عنوان کالاي قاچاق با آن برخورد کنند.وي با بيان اينکه اجراي طرح GS1 فازبندي شده است، افزود: در مرحله اول برنامه جامع، سيگار، پوشاک و موبايل مد نظر قرار گرفته است، چرا که بيشترين حجم قاچاق مربوط به اين کالاهاست و در اين سيستم به‌راحتي کالاي قاچاق در شبکه حمل‌ونقل، انبار و توزيع قابل شناسايي خواهد بود، علاوه بر آنکه وظيفه هر دستگاه مشخص شده و ديگر خبري از ناهماهنگي يا موازي‌کاري در طرح جديد نيست.

 

منبع : خبر گزاری فارس

 

 

 

 

 

نظرات کاربران

تعداد نظرات 0

ارسال نظر

مطالب شابه مطلب فوق